Jak działa Tłumacz Google? Czy warto z niego korzystać?

Spis Treści:

Umiejętność płynnego przetłumaczenia treści lub wypowiedzi na inny język jest w dzisiejszym świecie bardzo przydatna i może znacznie ułatwić komunikację zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Tym, którzy jej nie posiadają, pozostaje możliwość skorzystania z pomocy profesjonalnego tłumacza lub translatorów online, do których zaliczamy m.in. tłumacz Google.

Czym jest i jak działa tłumacz Google?

Tłumacz Google jest najpopularniejszym, bezpłatnym translatorem online. Do jego działania wykorzystuje się mechanizmy uczenia maszynowego.

Na bazę danego języka składają się przede wszystkim korpusy, czyli obszerne zbiory publikacji zróżnicowanych pod kątem objętości, formy i stylistyki. W języku polskim jest to Narodowy Korpus Języka Polskiego, zawierający imponującą ilość półtora miliarda słów zapisanych w najróżniejszych tekstach, od klasyki literatury po nagrania i treści internetowe.

Swoją ogromną popularność translator Google zawdzięcza przede wszystkim dostępności oraz łatwości użytkowania. Aby przetłumaczyć tekst, wystarczy wejść na stronę tłumacza, wybrać język tłumaczonej treści oraz ten, na który ma ona zostać przetłumaczona, a następnie wpisać lub wkleić ją w okienko po lewej stronie. W drugim oknie, widocznym po prawej stronie ekranu, automatycznie pojawi się tłumaczenie.

Tłumacz Google - wersja na komputery (screen)

Google translate – najważniejsze funkcje

Translator Google to najpopularniejszy tłumacz internetowy. Jego twórcy na bieżąco optymalizują i ulepszają system, aby spełniał wszystkie potrzeby i oczekiwania użytkowników. Tłumacz może więc pochwalić się szeregiem dodatkowych, praktycznych opcji, które znacznie ułatwiają korzystanie z niego. Do najważniejszych funkcji zaliczyć można:

 • Wykrywanie języka – translator samodzielnie wyszukuje język umieszczonego w lewym oknie tekstu lub słowa, a następnie tłumaczy go na wybrany język.
 • Tłumaczenie dokumentów – to możliwość wykonania całościowego przekładu dokumentu bez konieczności jego przepisywania czy kopiowania do okna tłumacza. Korzystanie z tej funkcji jest wyjątkowo proste – wystarczy wybrać opcję dokumenty, dostępną w lewym górnym rogu, a następnie załączyć potrzebny plik. System automatycznie przetłumaczy całą treść dokumentu.
 • Tłumaczenie z obrazków i grafik – ta funkcja może być używana z poziomu komputera lub smartfona z zainstalowaną aplikacją mobilną. Wystarczy wybrać zdjęcie lub obraz z galerii w telefonie, a translator przetłumaczy widniejącą na nim treść.
 • Tłumaczenia na żywo – ta funkcjonalność pozwala na otrzymanie tłumaczenia w czasie rzeczywistym poprzez zrobienie zdjęcia aparatem telefonu. Dzięki temu każdy użytkownik mobilnej aplikacji translatora może przetłumaczyć treść napotkanej po drodze tablicy informacyjnej czy menu zagranicznej restauracji podczas urlopu.
 • Tłumaczenia offline – za pomocą aplikacji mobilnej można korzystać ze słownika także bez stałego dostępu do sieci.
 • Tłumaczenie stron www – dzięki funkcji tłumaczenia witryny nie musisz kopiować wszystkich bloków tekstu z każdej podstrony; wystarczy bowiem w okno tłumaczenia wkleić link do strony, a następnie kliknąć w odpowiedni przycisk, który przeniesie Cię do jej przetłumaczonej wersji.
 • Tłumaczenie ręcznie napisanego tekstu – pozwala na przekład ręcznie pisanych treści, bez konieczności wprowadzania ich do translatora z poziomu klawiatury.

Tłumacz Google – zalety

Jak każdy system czy aplikacja, także i translator Google ma swoje mocne oraz słabe strony. Do jego atutów zdecydowanie zaliczyć należy fakt, iż jest on ogólnodostępny i darmowy. Może być używany zarówno z poziomu komputera (wybrane funkcje), jak i smartfona. Inne istotne walory tłumacza to:

 • Szybkość działania – translator tłumaczy treść bezpośrednio po wprowadzeniu jej w okno. Także w przypadku dokonywania jakichkolwiek poprawek czy zmian automatycznie uwzględnia je w tłumaczonej treści.
 • Łatwość użytkowania – tłumacz Google może być używany nawet przez mało doświadczonego użytkownika. Do otrzymania tłumaczenia wystarczy jedynie umieścić treści w odpowiednim miejscu. Interfejs translatora jest przejrzysty, a jego poszczególne funkcjonalności praktyczne, proste i intuicyjne.
 • Mnogość dodatkowych funkcji – wspomniane wyżej dodatkowe funkcje to niekwestionowany atut tłumacza Google. Dzięki nim system doskonale dopasowuje się do zróżnicowanych potrzeb i wymagań użytkowników.
 • Ilość dostępnych języków – w bazie tłumacza znajduje się obecnie ponad 100 języków.

Tłumacz Google – wady

Zalet tłumacza Google jest wiele i z łatwością przekonują one użytkowników korzystających z translatora w celach prywatnych. W zetknięciu z większymi wymaganiami, treściami na potrzeby biznesowo-zawodowe czy tekstami naukowymi, translator nie wypada już aż tak korzystnie. Do jego wad zaliczyć należy:

 • Brak umiejętności interpretacji tekstu – tłumacz dobrze radzi sobie z tłumaczeniem tekstu, dzięki uczącym się z baz języków algorytmom. Nie można jednak powiedzieć, że rozumie on tłumaczoną treść. Mimo stałego rozwoju algorytmy tłumacza w dalszym ciągu miewają spore problemy z odpowiednią interpretacją niektórych treści, w szczególności powiedzeń, idiomów czy związków frazeologicznych.
 • Różnice w jakości tłumaczenia na różne języki – jeżeli chcemy przetłumaczyć tekst z języka hiszpańskiego na angielski, jakość przekładu prawdopodobnie będzie wysoka. Jeżeli jednak system będzie musiał zmierzyć się z tłumaczeniem na mniej popularny język, jakość przekładu może diametralnie spaść. Bazy leksykalne mniej popularnych języków są bowiem znacznie mniejsze, co bezpośrednio przekłada się na poziom tłumaczenia.
 • Brak opcji sprawdzenia tekstu – tłumacz Google nie posiada możliwości sprawdzenia przetłumaczonego tekstu pod kątem jego poprawności ortograficznej, gramatycznej czy stylistycznej.

Google translate – czy warto?

Tłumacz Google to niezwykle popularny system, z którego każdego dnia korzystają tysiące użytkowników. Dobrze radzi sobie z pojedynczymi słowami, krótkimi tekstami, a nawet dłuższymi, prostymi treściami. Translator Google używany jest jednak przede wszystkim do celów prywatnych, gdzie bezbłędność przekładu nie jest aż tak istotna.

Kiedy z kolei potrzebne jest fachowe i pewne tłumaczenia ważnych treści, takich jak teksty umów, prac naukowych czy magazynów lub książek, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego biura tłumaczeń. Pracujący w nim specjaliści nie tylko przetłumaczą treść, ale także odpowiednio ją zinterpretują i dopasują, osadzając właściwie w kontekście społeczno-kulturowym danego języka. Ponadto takie tłumaczenie zostanie także dokładnie sprawdzone pod kątem poprawności językowej i ortograficznej.

Tak starannie i profesjonalnie stworzone tłumaczenie korzystnie wpływa na odbiór marki, która, dzięki bezbłędnym i merytorycznym przekładom wykonanym przez fachowców, zyskuje wizerunek rzetelnej i godnej zaufania. Tłumaczenia wykonane na szybko, z pomocą darmowego translatora, mogą natomiast narazić firmę na straty wizerunkowe.

Podsumowanie:

 • Google translate to najpopularniejszy tłumacz internetowy, powszechnie używany niemal na całym świecie.
 • Tłumacz imponuje ilością posiadanych w bazie języków oraz dodatkowymi, praktycznymi funkcjami.
 • System ma także swoje mankamenty, takie jak brak umiejętności interpretacji tekstu czy sprawdzania jego poprawności.
 • Tłumacz Google dobrze sprawdza się w przypadku prostych treści, szczególnie na użytek prywatny.
 • W przypadku bardziej skomplikowanych, ważnych treści, warto skorzystać z usług profesjonalnego tłumacza.

Oceń artykuł:

Ewa Kunysz

Z zawodu jest filologiem polskim i fotografem. Chętnie podejmuje się wymagających wyzwań, twierdząc, że każdy kolejny temat jest możliwością odkrycia czegoś nowego. Prywatnie posiadaczka dwóch psów rasy Amstaff oraz miłośniczka fotografii i sztuk walki.

Komentarze

Biedroński Jerzy29 maj 2024

Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

07.06.2024 Porady i Ciekawostki
22.05.2024 Porady i Ciekawostki
13.05.2024 Nauka Języków
06.05.2024 Tłumaczenia
30.04.2024 Tłumaczenia
17.04.2024 Tłumaczenia
11.04.2024 Porady i Ciekawostki
04.04.2024 Tłumaczenia

Profesjonalne tłumaczenia językowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Native Writer

Sprawdź oferty pracy