Kim jest native speaker i jak wygląda z nim nauka?

Spis Treści:

Rozważasz naukę języka obcego? Chcesz wyjechać w podróż za granicę, oglądać ulubione seriale bez napisów, czy po prostu rzucić sobie nowe wyzwanie? W tym wypadku nieoceniony okaże się nadzór native speakera. Jakie są korzyści kursu prowadzonego w takiej formie?

Kto to jest „native speaker” i jak prowadzi lekcje?

Native speaker to wyrażenie pochodzące z angielskiego i, najprościej ujmując, oznacza osobę, dla której dany język jest mową ojczystą.

Przyswoił go w sposób organiczny, mieszkając w jakimś kraju od urodzenia lub od dziecka, posługując się nim na co dzień. Dla Tokijczyków jest to japoński, zaś dla mieszkańców Montrealu – angielski i francuski.

W mowie potocznej często skracane tylko do „native”. Wyrażenia tego używa się głównie w odniesieniu do obywateli danego kraju mieszkających za granicą, zazwyczaj w kontekście nauki ich języka („wśród lektorów naszej szkoły językowej jest wielu native speakerów”).

Nauka z native speakerem przedstawia się zgoła inaczej niż z Polakiem, który opanował język w stopniu wystarczającym, by nauczać go innych. Ponieważ dosłownie brakuje przysłowiowego wspólnego języka, musi on wprowadzić zupełnie inny system nauczania (poza przypadkami, kiedy i lektor, i słuchacze znają np. angielski lub polski – wtedy może stać się narzędziem pomocniczym w kształceniu). To, czy komunikacja przebiega sprawnie, zależy od wszystkich zaangażowanych w proces nauki.

Korzyści z nauki z native speakerem

Nauka języka poprzez kontakt z nativem ma wiele plusów. Wybranie takiej formy kursu sprawi, że:

  • nabędziesz dobrego akcentu: wielu uczących się języków obawia się mówienia, ze względu na problemy z wymową – osłuchanie z akcentem native speakera sprawi, że będziesz czuć się pewniej i odważniej w rozmowie z innymi obcokrajowcami;
  • przyswoisz słownictwo dnia codziennego, slang, regionalizmy: wszystko po to, aby język mówiony brzmiał jak najbardziej naturalnie i by stosować go odpowiednio do sytuacji (np. chiński z Tajwanu brzmi nieco inaczej niż ten kontynentalny);
  • sprawnie zapamiętasz najpowszechniej używane konstrukcje: poprzez zwykłą komunikację z native speakerem, łatwo utrwalisz w pamięci częste konstrukcje zdaniowe, kolokacje i frazeologizmy;
  • nauczysz się rozpoznawać słownictwo z kontekstu: nie zawsze w trakcie rozmowy będziesz mógł polegać na słowniku, ale ciągły kontakt z żywym językiem sprawi, iż łatwiej Ci będzie przewidzieć, co niespotkane wcześniej wyrażenie właściwie znaczy oraz nauczysz się zadawać pytania;
  • zdobędziesz umiejętność łatwego wypowiadania się: zamiast tłumaczyć zdanie na bieżąco w głowie, zaczniesz po prostu myśleć w obcym języku
    i nauczysz się formować naturalnie brzmiącą wypowiedź bez wysiłku.

Jak widzisz, korzyści płynących z nauki z native speakerem jest bardzo dużo. Warto więc rozważyć taką ścieżkę kształcenia.

Podsumowanie:

  • Native speaker to rodzimy użytkownik danego języka.
  • Często przywołuje się to wyrażenie przy okazji kursów języków obcych lub w ofertach pracy firm zagranicznych.
  • Przełamanie pierwszych barier w kontakcie z kimś, kto zna jedynie swój język (lub posługuje się polskim w stopniu niewystarczającym) może być trudne na początku, lecz otwiera drogę do bardzo efektywnej formy nauki.
  • Pomoże również utrzymać ciągły i regularny kontakt z żywym, mówionym (bądź słuchanym) językiem, co jest jednym
    z najważniejszych aspektów w procesie nauki.
  • Wśród zalet takiej formy kształcenia są między innymi osłuchanie z rodzimym akcentem, łatwe zapamiętywanie utartych fraz używanych na co dzień, czy też organiczna nauka mówienia, od najprostszych zdań po bardziej skomplikowane konstrukcje.

Oceń artykuł:

Martyna Kowalska

Copywriter, miłośniczka języków obcych. Absolwentka japonistyki - spędziła rok na stypendium w Tokio, doskonaląc swoje zdolności językowe. W wolnych chwilach lubi poznawać trendy popkultury, czyta o kosmosie, opiekuje się kotami i szlifuje swój warsztat pisarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

02.10.2024 Zawód Tłumacza
27.09.2024 Prawo & Finanse Tłumaczenia
20.09.2024 Tłumaczenia
13.09.2024 Zawód Tłumacza
06.09.2024 Porady i Ciekawostki
29.08.2024 Porady i Ciekawostki
23.08.2024 Nauka Języków
14.08.2024 Porady i Ciekawostki

Profesjonalne tłumaczenia językowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Native Writer

Sprawdź oferty pracy