6 najlepszych seriali do nauki angielskiego

Spis Treści:

Oglądanie filmów i seriali to dla wielu osób jeden z ulubionych sposobów na codzienny relaks po ciężkim dniu pracy. Warto jednak wiedzieć, że z oglądania seriali możemy wynieść coś więcej niż tylko rozrywkę. Zasiadając przed telewizorem i wybierając tytuł, możemy jednocześnie rozpocząć naukę języka. Jak to możliwe? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Nauka języka przez seriale – czy to możliwe?

Oglądanie seriali w języku angielskim to bardzo przyjemna, a jednocześnie skuteczna metoda nauki języka.

Oczywiście nie można traktować jej jako jedynej drogi, nie mniej jednak może ona stanowić ciekawe uzupełnienie np. standardowego kursu języka obcego.

Moc słownictwa

Przede wszystkim seriale to źródło bogatego i różnorodnego słownictwa. W dialogach między bohaterami możemy natrafić zarówno na oficjalne, jak i bardziej kolokwialne czy nawet slangowe zwroty. W jednym krótkim odcinku możemy mieć okazję na poznanie kilkudziesięciu różnych słówek i zwrotów z odmiennych dziedzin i tematyki.

Nauka kontekstowa

Czym różni się czytanie słówek z fiszek od poznawania ich poprzez oglądanie seriali? W przypadku tej drugiej metody zyskujemy możliwość poznania nie tylko samego zwrotu, ale całego kontekstu, który go otacza. Co ciekawe, konteksty te mogą być nierzadko całkowicie różne, co dodatkowo pozwoli nam na głębsze i bardziej świadome zrozumienie języka oraz językowego obrazu świata.

Angielskie akcenty

Wiele osób, które przez lata uczą się języka angielskiego z książek i podręczników, pozostają w absolutnej bezradności w przypadku rozmowy z prawdziwym Amerykaninem czy Anglikiem. Język angielski jest bowiem jednym z najbardziej zróżnicowanych pod względem akcentów. Szacuje się, że łącznie jest ich około 50! Oglądanie seriali angielskich i amerykańskich pozwala na poznanie języka w wielu jego akcentach, posłuchanie angielskiego z Teksasu, ze Szkocji, z Birmingham czy z londyńskiego East End.

Seriale do nauki angielskiego – dla początkujących

W tym przypadku warto wybierać lekkie, proste produkcje, w których nie pojawia się specjalistyczne, techniczne i skomplikowane słownictwo. Najlepiej sprawdzą się tu sitcomy.

Friends (Przyjaciele)

To jeden z najpopularniejszych seriali w historii, znany i uwielbiany przez wielu. Historia szóstki przyjaciół zamieszkujących nowojorski Manhattan to doskonały sposób na rozrywkę i naukę języka jednocześnie. Wypowiedzi bohaterów nie są skomplikowane, postaci posługują się prostym językiem i nie używają trudnych akcentów. Odcinki serialu są lekkie i krótkie, dzięki czemu z pewnością nie zmęczysz się ani nie znudzisz żadnym z nich.

The Office (Biuro)

To kolejny ze znanych hitów w świecie sitcomów, z którego warto czerpać. Bohaterami produkcji są pracownicy firmy papierniczej, których losy podglądamy przez całą dekadę. Dzięki charakterystycznej formie udającej dokument mamy możliwość słuchania zarówno klasycznych dialogów, jak i przygotowanych wypowiedzi bohaterów sam na sam z kamerą.

The Simpsons (Simpsonowie)

Animowany serial o rodzinie Simpsonów to specyficzne poczucie humoru oraz ogromna dawka słownictwa. To nie tylko zwykłe wypowiedzi i rozmowy, ale także mnóstwo żartów, dzięki którym lepiej poznamy zawiłości języka, ale też zagłębimy się nieco w amerykańskiej kulturze i historii. Serial Simpsonowie to produkcja licząca kilkadziesiąt obszernych sezonów, tworzona od niemal 30 lat – trudno o bogatszą skarbnicę słówek!

Seriale do nauki angielskiego – dla zaawansowanych

Także dla osób lepiej znających język angielski, ale wciąż pragnących poszerzać swoją wiedzę i słownictwo, znajdzie się kilka ciekawych produkcji. Warto sięgnąć tu po seriale brytyjskie, pozwalające na poznanie rozmaitych akcentów angielskich, oraz te, w których stosuje się bardziej zaawansowane, branżowe słownictwo.

Dr House

To idealna propozycja dla miłośników medycznych zagadek, pragnących zgłębić trudniejsze, ale i fascynujące słownictwo dotyczące ludzkiego organizmu i czyhających nań chorób. Inteligentny i nieustępliwy Gregory House przeprowadzi nas przez gąszcz słówek, terminów i idiomów, okraszając je swoim sarkazmem i ciętymi ripostami.

Keeping Up Appearances (Co ludzie powiedzą?)

Brytyjski serial o ekscentrycznej Hiacyncie Bucket to bogaty obraz angielskich obyczajów, codziennego życia oraz szerokie spektrum odmiennych akcentów. Niepowtarzalne postaci, komiczne sytuacje i specyficzny, brytyjski humor pozwalają na wyjątkowo przyjemne poznawanie angielskich zwrotów, idiomów, a nawet gier słownych i wyrazów mylonych.

Ugly Betty (Brzydula Betty)

Amerykańska komedia opowiadająca historię Betty Suarez, ambitnej, lecz niepozornej dziewczyny, która stara się odnaleźć swoje miejsce w kręgach mody i biznesu, rozpoczynając pracę w prestiżowym magazynie „Mode”. Betty mierzy się z wyzwaniami, uprzedzeniami oraz zawiłymi relacjami międzyludzkimi, a widzowie, podczas obserwacji jej codziennego życia, mają szanse podszkolić swój angielski biznesowy.

Podsumowanie:

  • Oglądanie angielskich seriali to ciekawy sposób na poszerzenie zakresu słownictwa i naukę języka – zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych.
  • Amerykańskie i brytyjskie seriale pozwalają na poznanie rozmaitych akcentów angielskich i ich lepsze rozumienie.
  • Ciekawymi propozycjami dla początkujących są m.in. Przyjaciele, Biuro czy Simpsonowie. Osoby bardziej doświadczone mogą postawić na Doktora House’a, Brzydulę Betty czy Co ludzie powiedzą.

Oceń artykuł:

Ewa Kunysz

Z zawodu jest filologiem polskim i fotografem. Chętnie podejmuje się wymagających wyzwań, twierdząc, że każdy kolejny temat jest możliwością odkrycia czegoś nowego. Prywatnie posiadaczka dwóch psów rasy Amstaff oraz miłośniczka fotografii i sztuk walki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

22.05.2024 Porady i Ciekawostki
13.05.2024 Nauka Języków
06.05.2024 Tłumaczenia
30.04.2024 Tłumaczenia
17.04.2024 Tłumaczenia
11.04.2024 Porady i Ciekawostki
04.04.2024 Tłumaczenia
20.03.2024 Porady i Ciekawostki

Profesjonalne tłumaczenia językowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Native Writer

Sprawdź oferty pracy