Skuteczne metody nauki języka – jak uczyć się łatwiej?

Spis Treści:

Na naukę języka obcego nigdy nie jest za późno. Możesz żyć w przekonaniu, że nie jesteś już dzieckiem i przyswajanie nowych słówek nie będzie przychodziło Ci tak łatwo, jak młodym i chłonnym umysłom. Wraz z wiekiem zyskujesz jednak coś cenniejszego – motywację, która będzie pchała Cię do celu. Jeśli dodasz do niej nowoczesne metody nauki języka, które włączysz do swojego rytmu dnia, pierwsze efekty zobaczysz szybciej, niż myślisz.

Jakie są najlepsze metody nauki języka?

Jeśli podejmujesz decyzję o nauce języka obcego, kiedy edukacja w szkole jest już daleko za Tobą, zapewne nie masz na to zbyt wiele czasu każdego dnia. Dlatego dobrze jest włączyć mimowolną naukę w swoją codzienność.

Warto pamiętać, że nie ma złych uczniów, a tylko złe metody nauczania, których stosowanie skutkuje szybką utratą motywacji.

Jakie metody nauki języka możesz codziennie wykorzystywać, aby wkrótce czerpać ogromną satysfakcję z możliwości posługiwania się nim?

Wpleć naukę języka w swój naturalny rytm dnia

Warto na różne sposoby otaczać się językiem obcym każdego dnia. Wykorzystaj więc drogę do pracy na ciekawe słuchowiska, wywiady lub piosenki w innym języku. Pamiętaj, że ten czas i tak upłynie. Dlaczego by więc nie przeznaczyć go na przybliżenie się do swojego celu?

Jeśli masz małe dzieci, zacznij czytać im proste książeczki w innym języku. Możesz się zdziwić, jak szybko także one zapamiętają nowe zwroty i słowa.

Kiedy opanujesz już podstawy, zmień język w telefonie i na komputerze. Pozwoli Ci to mimowolnie poznać nowe zwroty i słowa, które będziesz utrwalać każdego dnia.

Stwarzaj sobie jak najwięcej okazji do obcowania z językiem podczas codziennych zajęć. To dużo łatwiejsze i przyjemniejsze niż poświęcenie w ciągu tygodnia dwóch godzin, które spędzisz nad książkami i ćwiczeniami z gramatyki.

Przyzwyczaj się do swojego głosu w innym języku

Jeśli masz blokadę przed mówieniem w obcym języku w towarzystwie, zacznij trenować, kiedy nikogo nie ma w pobliżu. Czytanie tekstu na głos to doskonały początek na oswojenie się ze swoim głosem w niecodziennym wydaniu. Dzięki temu Twój mózg przyzwyczai się do tego faktu i nie zablokuje się, gdy nagle przyjdzie Ci powiedzieć coś pośród innych ludzi.

Jednym ze sposobów nauki języka jest także pozwolenie sobie na popełnianie błędów. Dzięki temu możesz je korygować, co sprzyja zapamiętywaniu. To sprawi, że będzie Ci szło coraz lepiej.

Jeżeli czujesz obawę przed krytyką, może dużo łatwiej będzie Ci zacząć rozmowę z kimś, kto jest setki kilometrów od Ciebie? Wykorzystaj Internet i znajdź swojego nauczyciela w innym kraju, z którym przełamiesz pierwsze lody. Pamiętaj, że aby zacząć mówić, nie musisz najpierw robić tego idealnie w myślach. Wielu ludzi w sieci chętnie „wymienia się” znajomością języka. Być może jest ktoś, kto chciałby nauczyć się języka polskiego w zamian za konwersacje w innym języku?

Jeśli jednak potrzebujesz porozmawiać z kimś nieco intensywniej i chcesz wprowadzić naukę języka na zaawansowany poziom, poszukaj w swoim mieście native speakera. Dzięki spotkaniom nawet raz w tygodniu szybko zauważysz zadowalające efekty.

Dobrym pomysłem są także szkoły językowe, które bez problemu znajdziesz w swoim mieście. Być może zamiast osobistych spotkań z nauczycielem wolisz zajęcia w grupie i dyskusje w większym towarzystwie? Podczas zajęć grupowych masz możliwość poznania innych słuchaczy i odgrywania z nimi różnych scenek. Wzajemny doping także działa bardzo motywująco.

Wykorzystaj swój telefon

Jedną z metod nauki języka jest korzystanie z aplikacji na telefon. Dzięki temu łatwiej Ci będzie systematycznie powtarzać i opanowywać nowy materiał. Mając smartfon niemalże cały czas w zasięgu ręki, możesz dobrze spożytkować czas spędzony w korku lub sklepowej kolejce.  Wystarczy chwila, aby nauczyć się nowego słówka czy zwrotu. Aplikacje będą pomocne w opanowaniu słownictwa czy prostych gramatycznych reguł, a codzienne korzystanie z nich nie zajmie Ci zbyt wiele dodatkowego czasu.

Aplikacje na telefon, które zasługują na uwagę:

  • uTalk – to bezkonkurencyjna aplikacja oferująca aż 149 języków do nauki. Dzięki licznym grom oraz ćwiczeniom pozyskiwanie wiedzy może być naprawdę ciekawe
  • Babbel – bardzo pomocna aplikacja podczas nauki konwersacji przełamująca bariery mówienia w obcym języku
  • GoStudent – sprawdź ją, jeśli zależy Ci na indywidualnych zajęciach z nauczycielem, które trwają 50 minut.

Także na YouTube znajdziesz mnóstwo materiałów, które urozmaicą Twoje lekcje angielskiego.  Cykl filmów na kanale „Po cudzemu” podpowie Ci, jak zacząć mówić po angielsku i się tego nie bać.

Aplikacji i programów w Internecie, które pomogą Ci w nauce języka obcego, jest całe mnóstwo. Ważne, aby wybrać taką, której używanie będzie Ci jak najbardziej odpowiadało i sprawiało dużo satysfakcji.

Czy języka obcego może nauczyć się każdy?

Istnieje przekonanie, że to, jak skutecznie przyswajasz i uczysz się języka, w głównej mierze powiązane jest z Twoimi osobistymi predyspozycjami i szeroko pojętym talentem. Jednak, czy jego brak jest faktycznie problemem, czy jedynie doskonałą wymówką, aby szybko się poddać?

Każdy, kto chce opanować język obcy, musi liczyć się z tym, że będzie to wymagało pracy, wysiłku oraz systematyczności w przyswajaniu wiedzy, a sam talent nie wystarczy.

Zgadza się, że jeśli posiadasz słuch muzyczny i dobrą pamięć, to może być Ci nieco łatwiej. Jednak nie ma ludzi, którzy nie są w stanie nauczyć się języka obcego. Do pewnego poziomu może zrobić to każdy. Wszystko jest kwestią dobrze dobranych ćwiczeń i dopasowanych metod.

Wielu twierdzi, że ich czas na naukę języka już minął. Prawdą jest, że po okresie dojrzewania zdolność do wchłaniania otaczającego nas języka – którą mają najmłodsi – zanika. Nie znaczy to jednak, że Twoja szansa przepadła i już zawsze będziesz potrzebować translatora. Rozwiązaniem jest użycie świadomych i bardziej „dorosłych” metod, które pozwolą przyswoić Ci wszystkie informacje, których potrzebujesz.

Pamiętaj, że Twój mózg uwielbia wyzwania, a nauka języka obcego to dla niego doskonały trening w każdym wieku. Działa równie dobrze, jak wysiłek fizyczny na Twoje ciało. Nie zapominaj o tym, dbając o siebie każdego dnia.

Czy warto rzucić się od razu na głęboką wodę?

Jeśli oczekujesz szybkich efektów, możesz sądzić, że od razu musisz wykupić dłuższe wakacje za granicą, aby osłuchać i obyć się z językiem, który chcesz opanować.

Warto jednak odłożyć tę decyzję do czasu, kiedy osiągniesz pewien stopień zrozumienia chociaż prostych komunikatów z zewnątrz. Umożliwi Ci to ich późniejsze przyswojenie, a jednocześnie zaoszczędzi stresu, jaki towarzyszy znalezieniu się w obcym kraju, w którym nie rozumiesz ani słowa. Rzucanie się więc na głęboką wodę, kiedy jeszcze nie potrafisz pływać, może nie przynieść zamierzonych efektów.

Najlepszym rozwiązaniem jest immersja, czyli częściowe zanurzenie się w języku obcym. Nie zmieniaj zatem wszystkiego od razu. Nie sięgaj z dnia na dzień po wiadomości i filmy bez lektora, jeśli dopiero zaczynasz naukę. Książki i codzienną prasę w języku obcym odłóż chwilowo na bok, aby zrobić miejsce dla prostych czytanek dla dzieci, dzięki którym utrwalisz podstawowe zwroty. Krótkie bajki dla najmłodszych również będą dużo lepszym pomysłem niż zawiły serial kryminalny. Dopiero opanowanie podstaw pozwoli Ci iść o krok dalej.

Podsumowanie:

  • Wykorzystuj codzienne czynności do nauki języka – oglądaj seriale i słuchaj podcastów. Początkowo trenuj swój umysł na nieskomplikowanych książeczkach i bajkach dla najmłodszych.
  • Systematycznie utrwalaj zdobytą wiedzę. Pomocne będą aplikacje na telefon, który masz zawsze pod ręką. Korzystaj z nich podczas potencjalnie marnowanego czasu.
  • Pamiętaj o swojej motywacji. Lepsza praca czy zagraniczne podróże – ważne, że jest coś, co każdego dnia będzie popychało Cię w stronę wymarzonego celu.
  • Nie zapominaj, że każdy kiedyś zaczynał. Nauka nowego języka powinna być Twoim powodem do dumy i wielką satysfakcją, a nie kompleksem.

Oceń artykuł:

Aleksandra Charłampowicz-Jabłońska

Jako zawodowa copywriterka zawsze bardzo angażuje się w dany temat, robiąc uprzednio konkretny research. Pisanie sprawia jej na co dzień wiele satysfakcji. W życiu prywatnym stawia na aktywności fizyczne, a najbardziej lubi wieczorne bieganie. Miłośniczka podróży – najlepiej tych z odkryciami kulinarnymi. Hoduje z pasją domowe rośliny i nigdy nie odmówi kolejnej, mimo braku miejsca na parapecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

07.06.2024 Porady i Ciekawostki
22.05.2024 Porady i Ciekawostki
13.05.2024 Nauka Języków
06.05.2024 Tłumaczenia
30.04.2024 Tłumaczenia
17.04.2024 Tłumaczenia
11.04.2024 Porady i Ciekawostki
04.04.2024 Tłumaczenia

Profesjonalne tłumaczenia językowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Native Writer

Sprawdź oferty pracy