Pisanie bezwzrokowe – czy warto się tego nauczyć?

Spis Treści:

W celu zwiększenia wydajności własnej pracy coraz więcej osób doskonali swoje umiejętności pisania bezwzrokowego. Czy ta metoda rzeczywiście przyspiesza pisanie i ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków?

Na czym polega bezwzrokowa obsługa klawiatury?

Pisanie bezwzrokowe to umiejętność wprowadzania znaków na klawiaturze z wykorzystaniem wszystkich palców, bez śledzenia wzrokiem poszczególnych klawiszy.

Osoba, która opanuje tę metodę, zapamiętuje pozycje wszystkich klawiszy na klawiaturze, dzięki czemu jest w stanie pisać całe zdania bez kontrolowania każdego swojego ruchu.

Bezwzrokowa obsługa klawiatury to bardzo przydatna umiejętność w każdej pracy biurowej, w branży translatorskiej, copywriterskiej czy na stanowisku protokolanta sądowego. Szybkie, bezwzrokowe pisanie zwiększa wydajność pracy, a także jakość tworzonych tekstów – dzięki zautomatyzowaniu ruchów, nie musisz skupiać się na samym fakcie pisania na klawiaturze, ale tylko na tym, co chcesz napisać.

Pisanie bezwzrokowe – palce odpowiedzialne za konkretne klawisze.

Jak nauczyć się pisać bezwzrokowo?

Bezwzrokowa obsługa klawiatury wymaga dużej samodyscypliny oraz systematycznej praktyki – im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej opanujesz najważniejsze zasady i schematy.

Aby wypracować sobie nawyk pisania bezwzrokowego oraz rozwijać swoje umiejętności, warto skorzystać z aplikacji oraz stron internetowych.

Narzędzia do nauki bezwzrokowej obsługi klawiatury

Jednymi z polecanych narzędzi do nauki bezwzrokowego pisania są m.in. Mistrz Klawiatury, TypingClub czy Agile Fingers. W każdym z tych kursów znajdziesz m.in.:

  • wskazówki dotyczące ułożenia palców na klawiaturze,
  • skuteczne i krótkie ćwiczenia,
  • gry przyspieszające naukę,
  • testy sprawdzające poziom umiejętności.

W zależności od częstotliwości wykonywanych ćwiczeń oraz predyspozycji każdej osoby, nauka może trwać od kilku do kilkunastu tygodni do nawet roku. Jednak wystarczy, że raz opanujesz technikę pisania bezwzrokowego, a ta umiejętność zostanie z Tobą na zawsze.

Jak ułożyć dłonie na klawiaturze?

Prawidłowe ułożenie dłoni na klawiaturze to najważniejszy element nauki pisania bezwzrokowego. Ważne, aby dłonie były rozluźnione i nie opierały się na nadgarstkach, dzięki czemu nie zostaną nadwyrężone mięśnie, a pisanie będzie wygodne i bezbolesne.

Każdy palec powinien obsługiwać konkretny zakres klawiszy, patrząc kolejno od lewej do prawej strony klawiatury. Palce wskazujące należy ułożyć na klawiszach F oraz J, które posiadają specjalne wypukłe znaczniki, ułatwiające ich odnalezienie. Kciuki obu dłoni powinny znajdować się nad spacją, natomiast pozostałe palce lewej ręki na klawiszach A, S, D, z kolei palce prawej dłoni na klawiszach K, L i ;.

Pisanie bezwzrokowe – początkowy układ palców.

Zalety pisania bezwzrokowego

Pisanie bezwzrokowe wszystkimi palcami jest znacznie bardziej efektywne od pisania za pomocą jedynie dwóch palców. Jeśli ciągle patrzymy na klawiaturę, w ciągu minuty tworzymy około 150 znaków, natomiast metoda bezwzrokowa pozwala osiągnąć prędkość nawet 1000 znaków (posiadaczką obecnego Rekordu Guinnessa jest Barbara Blackburn, która uzyskała wynik 1060 znaków na minutę na klawiaturze w układzie Dvoraka).

Ta umiejętność nie tylko przyspiesza tworzenie treści, ale także poprawia dokładność pisania. Opanowanie techniki bezwzrokowej obsługi klawiatury pozwala niemal całkowicie wyeliminować tworzenie literówek oraz skupić się na treści, bez konieczności myślenia o mechanice pisania.

Pisanie bezwzrokowe ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie – pomaga bowiem zachować prawidłową sylwetkę, zmniejsza napięcie mięśni karku, a także mięśni nadgarstka i dłoni. Dzięki tej umiejętności wykonujemy pracę znacznie szybciej i z mniejszym wysiłkiem, przez co nie narażamy się na dodatkowe godziny spędzone przed komputerem.

Podsumowanie:

  • Pisanie bezwzrokowe to umiejętność polegająca na pisaniu na klawiaturze wszystkimi palcami, bez patrzenia na klawisze.
  • Bezwzrokowa obsługa klawiatury zwiększa wydajność oraz przyspiesza pracę, jednocześnie odciążając mięśnie użytkownika.
  • Podczas pisania bez patrzenia na klawiaturę bardzo ważne są sposób ułożenia dłoni oraz opanowanie techniki pisania.
  • Umiejętności z zakresu pisania bezwzrokowego warto rozwijać za pomocą bezpłatnych narzędzi, takich jak Mistrz Klawiatury, TypingClub czy Agile Fingers.

Źródła obrazów:

  1. Onlinetyping.org, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.
  2. Cy21, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.

Oceń artykuł:

Aleksandra Kowal

Aleksandra zawodowo zajmuje się tworzeniem treści marketingowych oraz ich optymalizacją pod kątem SEO. Pracuje także jako korektorka książek w wydawnictwie. Prywatnie jest miłośniczką kotów, uwielbia wciągające powieści i stand-up.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.09.2024 Porady i Ciekawostki
29.08.2024 Porady i Ciekawostki
23.08.2024 Nauka Języków
14.08.2024 Porady i Ciekawostki
09.08.2024 Porady i Ciekawostki
06.08.2024 Nauka Języków
07.06.2024 Porady i Ciekawostki
22.05.2024 Porady i Ciekawostki

Profesjonalne tłumaczenia językowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Native Writer

Sprawdź oferty pracy