Skąd się wzięły języki i ile ich jest?

Spis Treści:

Chociaż od wieków każdego dnia użytkownicy na całym świecie posługują się różnymi językami, do dzisiaj pochodzenie języka pozostaje dla nas zagadką. Z czego to wynika?

Języki świata – co o nich wiemy?

Zgodnie z definicją język to system znaków służący do komunikacji międzyludzkiej. Porozumienie się za pomocą języka to umiejętność, którą posiadają tylko ludzie, stanowi zatem nieodłączny element kultury.

Znaczna część istniejących na świecie języków używana jest przez niewielkie społeczności oraz nie posiada formy pisemnej. Dokładną klasyfikację niektórych języków jako odrębnych utrudnia również ich podobieństwo do dialektów występujących na danym obszarze.

Skąd się wzięły języki? Najważniejsze teorie

Mimo wieloletnich badań i analiz, specjaliści nadal nie potrafią odpowiedzieć na pytanie, skąd się wzięły języki. Na przestrzeni wieków powstało jednak wiele rożnych teorii dotyczących rozwoju i pochodzenia języka. Najbardziej znanymi i powielanymi okazały się tezy wywodzące się z 3 teorii:

  • religijnej,
  • cywilizacyjnej,
  • ewolucyjnej.

Zwolennicy teorii religijnej twierdzili, że język jest darem od samego Boga, który przekazał go ludziom podczas stworzenia. Natomiast zgodnie z przekonaniami osób traktujących język jako wytwór społeczny, został on wymyślony przez ludzkość jako wynik umowy społecznej oraz wywodzi się z pierwotnego systemu gestów.

Koncepcje łączące teorie ewolucyjne i cywilizacyjne

Teoria ewolucyjna sugeruje, że język rozwijał się stopniowo, ewoluując wraz z rozwojem umysłowym człowieka i uzależniony był od umiejętności komunikowania społecznego.

Na uwagę w tej kwestii zasługują również poglądy specjalisty językoznawstwa kognitywnego – Stevena Pinkera, który w swoich rozważaniach łączył teorie ewolucyjne z cywilizacyjnymi. Traktował on język jako wynik adaptacji ewolucyjnej, dający możliwość tworzenia więzi socjalnych oraz rozwoju społecznego.

Ile jest języków na świecie?

Obecnie na świecie istnieje ponad 7000 różnych języków. Wśród nich znajduje się około 2200 języków azjatyckich, natomiast zaledwie 230 europejskich. Mimo że liczba języków świata jest tak duża, opierają się one jedynie na kilku podstawowych alfabetach.

Znaczną część wszystkich języków stanowią te używane przez niewielką liczbę osób, co zagraża ich przetrwaniu. Jeśli zabranie użytkowników danego języka, stanie się on językiem wymarłym, o którym za wiele lat przeczytamy jedynie na kartach historii. Ostateczna liczba języków istniejących na świecie nieustannie się więc zmienia, ze względu na ciągłe zanikanie oraz powstanie nowych.

Najpopularniejsze języki

Dominującym językiem na świecie pozostaje wciąż język angielski, który używany jest przez około 15% ludności świata. Wysoko w rankingach pozostają język chiński, hindi oraz hiszpański.

Najczęściej używane języki świata stają się językami urzędowymi na terenie danego państwa. Wśród najbardziej rozpowszechnionych i prawnie zatwierdzonych są:

  • język angielski w 60 krajach,
  • język francuski w 29 krajach,
  • język arabski w 28 krajach,
  • język hiszpański w 21 krajach,
  • język portugalski w 11 krajach.
  • język niemiecki w 6 krajach.

Który język był pierwszy?

Najstarszymi języki świata nazywane są te, które wywodzą się z najwcześniejszych form komunikacji werbalnej. Za najstarsze języki, które można zbadać, uważa się język sumeryjski oraz starożytną odmianę akadyjskiego – zostały one zapisane, a ich zabytki piśmiennicze poddawane są analizie.

Znacznie wcześniej istniał jednak zapewne pierwotny język ludzkości, tzw. proto-język, będący podstawą późniejszych języków. Ze względu na to, że był to system komunikacji, który rozwinął się stopniowo wraz z ewolucją ludzkości i nie pozostawił żadnych śladów pisanych, jego rekonstrukcja i analiza są niemal niemożliwe.

Ostatecznie zatem, mając na uwadze różne teorie dotyczące najstarszego języka, trudno jednoznacznie określić, który język był pierwszy. Lingwiści wciąż prowadzą na ten temat dyskusje i badania, próbując odkryć jeden, niepodważalnie najstarszy język świata.

Klasyfikacja języków

Istnieje kilka klasyfikacji języków świata, m.in. ze względu na ich popularność, odmiany czy rodziny językowe, z których się wywodzą. W każdej z tych rodzinnych grup wyróżnia się osobne języki, mające jednak wspólne pochodzenie.

Najbardziej rozpowszechniona jest rodzina indoeuropejska, do której należą m.in. języki europejskie, w tym polski czy niemiecki. Kolejną grupę stanowi rodzina chińsko-tybetańska z językami takimi jak chiński i birmański oraz rodzina nigero-kongijska, do której zalicza się m.in. język suahili. Kolejnymi w klasyfikacji są rodzina afroazjatycka z językiem arabskim czy egipskim oraz austronezyjska, w której wyróżnia się język indonezyjski, malajski czy hawajski.

Podsumowanie:

  • Skąd się wzięły języki? Istnieją 3 teorie pochodzenia języków: religijna, cywilizacyjna i ewolucyjna.
  • Na świecie istnieje ponad 7000 języków, w tym jedynie 230 europejskich.
  • Aktualnie najpopularniejszy jest język angielski, będący językiem urzędowym w aż 60 krajach.
  • Ze względu na brak dowodów piśmienniczych, nie da się ostatecznie wskazać, jaki język był językiem pierwotnym ludzkości.
  • Najstarsze języki podlegające analizie to język sumeryjski oraz starożytna odmiana akadyjskiego.

Oceń artykuł:

Aleksandra Kowal

Aleksandra zawodowo zajmuje się tworzeniem treści marketingowych oraz ich optymalizacją pod kątem SEO. Pracuje także jako korektorka książek w wydawnictwie. Prywatnie jest miłośniczką kotów, uwielbia wciągające powieści i stand-up.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnio na blogu

06.09.2024 Porady i Ciekawostki
29.08.2024 Porady i Ciekawostki
23.08.2024 Nauka Języków
14.08.2024 Porady i Ciekawostki
09.08.2024 Porady i Ciekawostki
06.08.2024 Nauka Języków
07.06.2024 Porady i Ciekawostki
22.05.2024 Porady i Ciekawostki

Profesjonalne tłumaczenia językowe

Darmowa wycena

Zbuduj karierę z Native Writer

Sprawdź oferty pracy