Ile jest słów w języku polskim?
Polszczyzna jest językiem niezwykle złożonym i niejednolitym, w którego skład wchodzi wiele różnych odmian i form wyrazów. Czy można zatem dokładnie obliczyć, ile jest słów w języku polskim?
Liczba słów w języku polskim
Pod względem zasobu leksykalnego polszczyzna uważana jest za jeden z najbogatszych języków na świecie. Szacunkowo najczęściej podaje się, że język polski liczy około 200 tysięcy słów.
Liczba ta może się jednak drastycznie zmniejszyć, jeśli uwzględnimy jedynie wyrazy, którymi statystyczny Polak posługuje się na co dzień, lub zwiększyć, jeśli weźmiemy pod uwagę wszelkie odmiany języka oraz słowa specjalistyczne.
Mimo wielu badań oraz prób uporządkowania wszystkich wyrazów w polszczyźnie, chociażby poprzez tworzenie ogólnopolskich leksykonów, nie da się ostatecznie określić, ile jest słów w języku polskim. Liczba ta będzie się zawsze zmieniać, w zależności od zakresu materiału badawczego, który weźmiemy pod uwagę.
Historia języka polskiego
Aby zrozumieć, dlaczego słów w polszczyźnie jest tak wiele, warto poznać chociażby fragment jej historii. Język polski wywodzi się z języka praindoeuropejskiego i powstał z zachodniego wariantu języka prasłowiańskiego. Na początku swojego istnienia zawierał niewielką liczbę słów, jednak wraz z kształtowaniem się polskiej państwowości oraz postępem w kraju rozwijała się także polszczyzna, która zaczęła wzbogacać się o nowe słowa.
Przez lata w języku polskim zaszło wiele procesów fonetycznych oraz przemian w zakresie gramatyki czy koniugacji. Ewolucja języka polskiego trwa nieustannie nawet dzisiaj – zmieniają się nie tylko zasady językowe, ale również słownictwo, przez co tak trudno jest ustalić jego ostateczną liczbę.
Nowe słowa w języku polskim pojawiają się wraz z każdym nowym pokoleniem, a nawet częściej. Niektóre z tych nowych słów zostają szybko zapomniane, jednak część wchodzi na stałe do polskich słowników, wzbogacając nasz zasób językowy.
Ile słów zna Polak?
Jak twierdzi profesor Mirosław Bańko, przeciętny Polak zna około 30 tysięcy słów, natomiast w swoich wypowiedziach wykorzystuje ich jedynie kilkanaście tysięcy. Z kolei osoby oczytane mogą znać nawet do 100 tysięcy słów.
Różnica pomiędzy liczbą wyrazów stosowanych przez przeciętnego Polaka a szacunkową liczbą wszystkich istniejących słów w języku polskim jest zatem bardzo widoczna. Świadczy ona o ciągłej ewolucji polszczyzny, która sprawia, że nigdy nie będziemy w stanie poznać oraz stosować wszystkich słów wchodzących w jej skład.
Jakie słowa obejmuje polszczyzna?
Na zasób leksykalny języka polskiego składają się jego liczne odmiany oraz formy uzyskiwane dzięki ogromnym możliwościom słowotwórczym polszczyzny. Obok języka ogólnego, urzędowego, wyróżniamy również, m.in.:
- odmiany gwarowe,
- regionalizmy i dialekty,
- zapożyczenia,
- słownictwo specjalistyczne,
- archaizmy,
- zdrobnienia i zgrubienia.
Każdy Polak będzie zatem posługiwał się innym zasobem słownictwa – w zależności od miejsca zamieszkania, środowiska, w którym żyje, a także pracy, którą wykonuje.
Przeczytaj również:
Słowa, które stosujemy na co dzień
Mówiąc o liczbie słów występujących w języku polskim, nie sposób nie wspomnieć również o ważnym podziale słownictwa na:
- Leksykon bierny – czyli zasób słów, które znamy i rozumiemy ich znaczenie, ale ich nie używamy w naszej komunikacji.
- Leksykon czynny – czyli zasób słów, które nie tylko rozumiemy, ale i stosujemy w swoich wypowiedziach.
Liczba słów w leksykonie biernym zwykle będzie znacznie przewyższać liczbę słów w leksykonie czynnym – na ogół posługujemy się ograniczoną liczbą słów, których potrzebujemy najbardziej, mimo że potrafimy zrozumieć ich o wiele więcej.
Wynika to ze współczesnej mody do upraszczania wypowiedzi oraz ze znacznie częstszego stosowania mowy potocznej. Język urzędowy czy literacki używane są jedynie w konkretnych sytuacjach lub przez ograniczoną liczbę użytkowników języka. Przeciętny Polak posługuje się na ogół polszczyzną potoczną oraz niewielkim zasobem leksykalnym – mimo że mamy do dyspozycji kilkaset tysięcy słów, znamy i używamy ich znacznie mniej niż nasi przodkowie.
Podsumowanie:
- Szacunkowo w języku polskim znajduje się około 200 tysięcy słów.
- W skład zasobu językowego polszczyzny wchodzą również wyrazy potoczne, środowiskowe, specjalistyczne oraz archaizmy i zapożyczenia.
- Na bogactwo słownikowe języka polskiego wpływ mają również jego nieograniczone możliwości słowotwórcze.
- Przeciętny Polak zna około 30 tysięcy słów, natomiast w swoich wypowiedziach posługuje się tylko kilkunastoma tysiącami.
Oceń artykuł:
Dodaj komentarz